Araba Termostat Arızası Nasıl Anlaşılır?

Araba Termostat Arızası Nasıl Anlaşılır?

Araçlarda motor soğutma sisteminde termostat isimli bir parça yer alır. Termostat motor iç sıcaklığını dengede tutarak sabit kalmasını sağlar. Bazı durumlarda araçların termostatı arızalanabilir. Araçlar için oldukça önemli olan termostatın değişmesi veya tamir edilmesi gerekir. Eğer değişmez ise aracınız yolda kalabilir. Ayrıca güvenli bir sürüş deneyimi için araç termostatının bakımı düzenli bir şekilde yapılmalıdır.

Öyleyse araç termostat arızası nedir, nasıl anlaşılır ve termostat arızası neleri etkiler inceleyip öğrenelim.

Araç Termostatı nedir?

Araç Termostatı nedir?
Araç Termostatı nedir?

Araç motorunun verimli ve düzgün bir şekilde çalışması için sıcaklığının dengede olması gerekir. Bu sıcaklığın dengesini sağlayan parça da termostattır. Termostat motor içindeki suyun radyatöre aktarılmasını sağlayan parçadır.

Araç motoru ilk çalıştığı zaman soğuk olur. Motorun istenilen sıcaklığa ulaşması için içinde bulunan suyun radyatöre aktarılması gerekir. Bu aktarımı sağlayan parça da termostattır. Termostat suyu motorun dışına yani radyatöre ileterek bir kanal görevi görür.

Aracın tüm soğutma sistemini dolaşmasını engelleyen ve direk radyatöre suyu aktaran bu sistem aracın hızlı bir şekilde çalışmasını sağlar.

Dikkatinizi Çekebilir: Büyükçekmece Oto Ekspertiz

Termostat Arızası nedir?

Termostat Arızası nedir?
Termostat Arızası nedir?

Araçlarda bazen termostat arızası yaşanabilir. Termostat arızası 2 şekilde meydana gelir;

  1. Termostatın açık kalması

Araç termostatının açık kalması bir arıza sebebidir. Eğer termostat açık kalır ise soğuk havalarda araç yeterince ısınmaz. Bu da aracın kaloriferini verimli bir şekilde kullanamayacağınız anlamına gelir.

Araç termostatını kişiler yazın aracın hararet yapmasını önlemek amacı ile söker. Kışın ise araç kolay ısınsın diye geri takarlar. Bu bir arıza sebebidir ama araç sahiplerine yüksek miktarda bir masraf oluşturmamaktadır.

Dikkatinizi Çekebilir: Ümraniye Oto Ekspertiz

  1. Termostatın kapalı kalması

Termostatın kapalı kalması aracın hararet yapmasına neden olur. Hiçbir araç sahibinin yaşamak istemeyeceği bu durum aracın sürekli ısınmasına neden olur. Sürekli ısınan araç motoru hararet yapar ve sonuç olarak aracınıza büyük hasar verir.

Eğer araç termostatı kapalı kalır ve aracınız hararet yapar ise conta yanabilir ve piston eriyebilir. Eğer bu durumla karşılaşır iseniz aracın motorunun yenilenmesi gerekir.

Termostat arızası kolaylıkla tamir edilecekken motoru yakmanız içten bile değildir. Bu çok büyük bir masraf çıkacaktır. Termostat değişim maliyeti düşüktür. Bu yüzden araç motorun zarar vermemek için termostatın düzenli ve verimli çalıştığından emin olunuz.

Araç termostat arızası konusunda daha fazla bilgi almak ve aracınızın ücretsiz bir ekspertizini yapmak için Firmamız Carranty gibi uzman firmalardan destek alabilirsiniz. Bu firmalar, aracınızın termostat sistemi üzerinde detaylı bir inceleme yaparak potansiyel sorunları tespit eder ve detaylı bir ekspertiz raporu hazırlar. Unutmayın, düzenli bakım ve kontroller aracınızın uzun ömürlü olmasına katkı sağlar.

İlginizi Çekebilir: Afyon Oto Ekspertiz

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *