Ehliyetin Çalınması veya Kaybolması Durumda Yapılması Gerekenler

Ehliyetin Çalınması veya Kaybolması Durumda Yapılması Gerekenler

Ehliyetsiz araç kullanımı, Karayolları Trafik Kanunu’na göre yasaktır. Bu sebeple sürücülerin, motosiklet, kamyon, otomobil gibi araçları kullanırken ehliyetlerini yanlarında bulundurmaları gerekmektedir. Bu kurala uymamanın sonucunda ise idari para cezalarıyla karşılaşılır. Eğer ehliyet kaybolmuş ya da çalınmışsa, derhal gerekli işlemleri yaparak yeni ehliyet başvurusuna başlanması gerekir. Üstelik kayıp veya çalıntı durumunda, Resmi Gazete ilanı gibi bir zorunluluk bulunmamaktadır. Hukuki açıdan bakıldığında, ehliyet kaybedildiğinde veya çalındığında yapılması gereken prosedürler aynıdır. Bu yazımızda ehliyetin çalınması veya kaybolması durumda yapılması gerekenler hakkında sizlere bilgi vereceğiz.

Ehliyetimi Kaybettim Ne Kadar Ceza Öderim?

Çalıntı veya kayıp durumunda herhangi bir ceza ödemene gerek yoktur. Yenileme işlemi için sadece belirlenen yenileme ücretini ödemen yeterlidir.

Ehliyet Kaybı veya Çalınması Durumunda Yenileme Nasıl Yapılır?

Ehliyetin Kaybolması Durumda Yapılması Gerekenler
Ehliyetin Kaybolması Durumda Yapılması Gerekenler

Ehliyetinizi kaybettiyseniz veya çaldırdıysanız trafiğe aracınız ile çıkamazsınız. Ehliyetsiz bir şekilde trafiğe çıkmak yasaktır. Eğer ehliyetsiz bir şekilde trafiğe çıkarsanız herhangi bir ehliyet sorulması durumunda çaldırmanız veya kaybetmeniz sizi haklı çıkartmayacak ve para cezası kesilecektir. Ehliyetinizi kaybettiğinizde ilk iş olarak emniyete başvurmalısınız. Daha sonrasında yapacağınız işlem ise ehliyet yenileme başvurusudur.

Peki, ehliyet nasıl tekrardan çıkartılır?

1. Aşama: Sağlık Raporu

İlk defa işlem yapıyor gibi ehliyetinizi kaybetmeniz durumunda yeniden sağlık raporu almalısınız. Sağlık raporunuzu aile doktorunuzdan alabilirsiniz.

2. Aşama: Nüfus Müdürlüğü

Sağlık raporunuzu hastaneden veya aile doktorunuzdan aldıktan sonra yapacağınız işlem nüfus müdürlüğünden randevu almaktır. Nüfus müdürlüğü sürücü belgesi randevusunu online web sitesinden alabilir veya 199 hattını arayabilirsiniz.

3. Aşama: Ehliyet Ödemesi

Nüfus müdürlüğünden aldığınız randevuya gitmeden önce, ehliyet ücretini ödemeniz gerekmektedir. Ehliyet tipine göre ödeyeceğiniz tutar değişmektedir. Ehliyet kayıp ücretini Gelir İdaresi Başkanlığının resmi vergi sayfasından yatırabilirsiniz. Polis vakfı ücretini ise internet bankacılığı sisteminden yatırabilirsiniz.

Kayıp veya çalıntı ehliyet çıkarma ücreti aşağıdaki gibidir;

Yeni Sürücü Belgesi: Yeni tip ehliyetinizi kaybettiyseniz 769 TL + değerli kağıt ve vakıf payı ödemesi yapıyorsunuz.

Eski Sürücü Belgesi: Kaybolan veya çalınan eski tip bir ehliyetse değerli kağıt bedeli olarak 13 TL, Polis Vakfı hizmet bedeli olarak 2 TL ödeme yapmanız gerekmektedir. Toplamda 15 TL‘dir.

Ehliyetim çalındı ne yapacağım?
Ehliyetim çalındı ne yapacağım?

4. Adım: Belgeler

Nüfus müdürlüğüne gitmeden önce ödeme haricinde sizden istenecek belgeleri hazırlamanız gerekmektedir. Ehliyet için gerekli evraklar;

  • Gerekli ücretleri ödediğinize dair belge
  • 1 Adet biyometrik fotoğraf
  • “Sürücülüğe uygundur” sağlık raporu
  • Kan Grubu bilginizin olduğu kart
  • Ehliyetin yeniden alınması adına hazırlanan dilekçe ve parmak izi
  • Nüfus cüzdanınız

5. Adım: Geçici Sürücü Belgesi

Başvurunuzu tamamladıktan sonra geçici sürücü belgenizi alabilmek için yeni ehliyetinizin onayını beklemeniz gerekmektedir. Ehliyet başvurusunun başarıyla sonuçlanma durumunda 15 gün geçerli olacak geçici ehliyet belgenize e-devlet üzerinden “Geçici sürücü belgesi sorgulama” yazarak ulaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilir;
Köprü ve Otoyol Geçiş Ücretleri
Ehliyet Yenileme Ücreti ve Gerekli Belgeler
Bakırköy Oto Ekspertiz
Sefaköy Oto Ekspertiz

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *