İkinci el araçta garanti olur mu?

İkinci el araçta garanti olur mu?

Türkiye’de ikinci el araç alım-satım piyasası, son dönemde yapılan yeni düzenlemelerle birlikte önemli değişikliklere uğradı. Özellikle Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın ikinci el otomobil satışlarına yönelik getirdiği yeni kurallar, tüketicilerin haklarını korumayı amaçlıyor. Bu düzenlemeler, hem alıcıları hem de satıcıları daha şeffaf bir ortamda bir araya getirerek sektördeki canlılığı artırmayı hedefliyor. Bu yazımızda “ikinci el araçta garanti olur mu?” sorusunu detaylıca cevaplayacağız ve soru işaretlerini gidereceğiz.

Yeni Düzenlemeler ve Garanti Koşulları

2.el garantili araç
2.el garantili araç

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın ikinci el araç satışlarında getirdiği en önemli değişikliklerden biri, sadece yetki belgesine sahip kuruluşlardan (kurumsal satıcılar) alınan araçlar için geçerli olan garanti şartıdır.

Carranty garantisi, süresi dolmuş 2 el araçların, TSE Belgeli expertiz raporu ile kontrollerini yapan, bu araçları garanti kapsamı çerçevesinde 3 ay 5 Bin km.’den 1 yıl 25 Bin km. ye kadar koruma altına alan, olası bir arıza durumunda aracın tamirini sağlayan ve yolcuların arıza sebebi ile yaşadıkları mağduriyeti minimuma indiren kapsamlı bir koruma paketidir.

Aracınızı Carranty garantisi ile hızlı bir şekilde satmak için Carranty anında sat sayfamızı ziyaret edin.

Yetki Belgesi ve Garanti Süresi

İkinci el araç ticareti yapacak kişi ve işletmelerin, yetki belgesi almak zorunda olduğu bu düzenleme ile belirlenmiştir. Yetki belgesi almak için ise belirli şartları yerine getirmek gerekmektedir. Lise mezuniyeti, mesleki yeterlilik belgesi, konkordato ilan etmemiş olma ve suça karışmamış olma gibi kriterler, işletmelerin bu belgeyi alabilmesi için aranan başlıca şartlardır.

Oto Ekspertiz ve Rapor Zorunluluğu

garanti ikinci el
garanti ikinci el

Alıcıların güvenliğini sağlamak adına ikinci el araç satışlarında oto ekspertiz raporu zorunlu hale getirilmiştir. Satıştan önce alıcıya sunulan bu rapor, aracın mekanik ve teknik durumu hakkında detaylı bilgiler içerir. Carranty paketi satın aldığınızda paket içerisinde ücretsiz ekspertiz hizmeti vardır. Carranty’de TSE onaylı ekspertiz süreci ile iyi eğitimli uzmanlar tarafından otomobil yürür aksamından boya durumuna, elektronik sisteminden iç döşemelerine kadar detaylı bir biçimde kontrol edilir. Hasarlı ve tamir görmüş parçalar tespit edilir. Ayrıntılı expertiz raporu oluşturulur.

Carranty Garanti Kapsamındaki Parçalar ve Süreç

Yetki belgesine sahip olan işletmelerin verdiği garanti, motor, şanzıman, tork konvertörü, elektrik sistemi ve diferansiyel gibi önemli parçaları kapsamaktadır. Bu garanti, aracın satış tarihinden itibaren 3 ay 5 Bin km.’den 1 yıl 25 Bin km. ye kadar (paketinize göre değişiklik gösterebilir). Araç Garanti süresi içinde oluşan arızalar, işletme tarafından giderilmektedir.

Carranty’de ikinci el otomobil ve motosikletin motor, şanzıman, tork konvertörü, diferansiyel ve elektrik sistemi, satış tarihinden itibaren üç ay veya beş bin kilometre, ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal eden işletmenin garantisi altındadır. İşletme, garanti kapsamına giren hususları sigorta yaptırmak suretiyle karşılayabilir.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın ikinci el araç ticaretine yönelik getirdiği yeni düzenlemeler, sektördeki şeffaflığı artırmayı, tüketicilerin güvenini kazanmayı amaçlamaktadır. Alıcılar, ikinci el araç alımlarında bu yeni kuralları dikkate alarak, garanti kapsamındaki haklarından emin olabilirler. Eğer 2. el aracınızı garanti altına almak istiyorsanız veya satmak istiyorsanız sizleri Carranty’e bekliyoruz.

İlginizi çekebilir;

Araç Ekspertiz Nerede Yapılır?

İkinci El Araç Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Oto Ekspertiz Geçerlilik Süresi

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *