Otomobilde Ön Panel Nedir?

Otomobilde Ön Panel Nedir?

Araçlarda, tamponun arkasında bulunan farlar, yedek su deposu, radyatör ve hortumları destekleyen parça genellikle ön panel olarak adlandırılır. Bu ön panel, genellikle aracın gövdesine iki uçtan bağlanır. Görevi çoğunlukla aracın ek donanımlarını taşımaktır ve bazı durumlarda tampon vidalarını da içerebilir.

Neden Ön Panel Değişimi Yapılır?

Otomobilde Ön Panel değişimi
Otomobilde Ön Panel değişimi

Son dönemlerde gerçekleştirilen çarpışma testleri, yaya güvenliğine büyük önem veriyor. Kazalarda, far, tampon, radyatör gibi parçaların çarpışma anında çarpılan objeye fazla zarar vermemesi için bu parçalar, özel olarak tasarlanan ön panele monte ediliyor. Plastik malzemeden üretilen bu paneller, çoğunlukla çarpışma durumlarında dayanıklı olmalarına rağmen şase parçaları kadar sağlam değiller. Bu nedenle, ön paneller basit çarpışmalarda dahi kırılabiliyor. Ön panel değişimi genellikle şu durumlarla ilişkilidir:

  1. Önden ve yandan gelen çarpışmalarda, özellikle farın kırılması gibi durumlarda.
  2. Araçtaki sağ ve sol ön çamurluklarda boya işleri veya sök tak işlemleri varsa (genellikle çamurluk içeri doğru çökünce ön panel de kırılabilir).
  3. Podye uçlarına bağlı olan ön panelin şaseye gelen hasarlar, dirence bağlı olarak kırılabilir.

Genel olarak, ön panel küçük hasarlarda bile işlevini kaybedebilir ve değiştirilmesi gerekir. Vidalı ve basit bir montaj sistemine sahip olan bu parça, araç güvenliğini etkilemez.

Ön Panel Nasıl Değiştirilir?

Tamponun değiştirilmesi, ön tampon değişimiyle aynı şekilde gerçekleşir. Bu süreçte kaputun ve çamurluğun iç kısmındaki ve aracın altındaki klipsler çıkarılarak tampon çıkarılır. Daha sonra aracın far bağlantıları sökülerek farlar da yerlerinden çıkarılır. Ardından iç panel bağlantıları çözülür. Bu sökme işlemlerinden sonra montaj işlemine geçilir.

Peki Ön Paneli Değişmiş Araç Alınır mı?

araba ön panel
araba ön panel

Herhangi bir güvenlik unsurunu içermeyen ve darbeye karşı sınırlı dirence sahip olan ön paneller genellikle yetkili servisler tarafından önden gerçekleştirilen kaza durumlarında değiştirilir. Araç muayenesinde, vida yuvalarından görsel kontrol veya tramer sorgusunda değiştirilen parça detayları aracın ön panelinin tarihini belirleyebilir. Eğer satın almayı düşündüğünüz aracın ön paneli değiştirilmişse, mutlaka kaput, ön çamurluklar ve podyeleri kontrol ettirmeniz önemlidir. Sadece basit bir hasar sonucu bile, araç bu parçalara zarar verebilecek bir kaza geçirmiş olabilir. Son dönemlerde, ön panel sıklıkla ön tampon demiri ile karıştırılmaktadır. Ön tampon demiri, podyelere bağlanan ve aracın büyük darbelerle başa çıkmasına yardımcı olan ilk şase parçasıdır. Satın almayı düşündüğünüz araçta değiştirilen parçanın ön panel mi yoksa şase demiri mi olduğunu doğrulamanız önemlidir. Eğer ön tampon demiri değiştirilmişse, aracın ciddi bir kaza geçirmiş olma olasılığı oldukça yüksektir.

İlginizi çekebilir;

2023’ün En Çok Satan Otomobil Modelleri

Chip Tuning Nedir?

Rent A Car Kaskosu Nedir? Neleri Kapsar?

Related Posts
Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *